Clasele pregătitoare 2021-2020 – secţia română

Dragi copii, părinţi şi bunici, dornici a începe clasa pregătitoare în Goga,

Scrie într-o carte că „…şcoala este un cuvânt care nu are niciodată dreptul să se plângă, să se lase pe tânjeală, să obosească… Un cuvânt care se ţine bine, un cuvânt care rezistă la tăvăleală şi în plus în fiecare dimineaţă se trezeşte cu zâmbetul pe buze. Iată un cuvânt căruia i s-a interzis să îmbătrânească. Şi nici să se joace cu oricine în curtea şcolii nu are voie. În niciun caz nu are voie, de exemplu, să sară coarda cu cuvântul lene sau să se joace de-a v-aţi ascunselea cu cuvântul ignoranţă. Este genul de cuvânt căruia i se cere întodeauna mai mult, şi mai mult. Să fie mereu odihnit, să fie mereu în formă, să fie sincer şi entuziast. În fiecare dimineaţă este obligat să ia micul dejun cu cuvântul viitor, să ia prânzul cu cuvântul speranţă şi să cineze cu cuvântul memorie.” (Matei Vişniec)

Şi realitatea şcolii noastre arată tot ce scrie-n carte, aşa că vă invităm să ne cunoaşteţi, deocamdată prin intermediul acestei prezentări şi de convins că suntem o şcoală mereu în formă, sinceră şi entuziastă, vă veţi convinge la faţa locului, din toamnă!