Festivalul Internațional de Carte Transilvania,  aflat la a IV-a ediție, în 2016, s-a deschis cu un eveniment deosebit, Marșul Lecturii, eveniment la care am participat și noi, elevi din clasele V-VII, coordonați de profesorii de limba română din școală.  Scopul evenimentului a fost promovarea cititului.

Cititori, mari și mici, din județul Cluj, fiecare cu o carte la purtător, ne-am întâlnit în 4 octombrie 2016, la ora 12:00, în fața Universităţii „Babeş-Bolyai”. Am fost întâmpinați de  personalități marcante ale culturii naționale și internaționale, profesori, critici literari, scriitori, care ne-au vorbit, ca de la cititor la cititor, despre pasiunea lecturii. Cei care au dorit au citit cu cu voce tare fragmente din cărțile preferate și apoi

ne-am îndreptat, scandând lozinci prolectură, spre Piața Unirii, locul în care a avut loc deschiderea oficială a Festivalulului Internațional de Carte Transilvania.

Până la ediția viitoare, citim, ca să trăim!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here