Cu toţii ştim ce este tehnologia, dar nu toţi ştim cum se foloseşte.

În ultimii ani tehnologia a

evoluat foarte repede, iar în perioada anilor 2012-2016 s-a creat Imprimanta 3D. Iată câteva informații interesante despre acest tip de imprimantă:

  • Chuck Hull este omul care a inventat procesul de stereolitografie (tipărire în 3D).
  • O imprimantă 3D are în jur de 6-8 kilograme.
  • Vârful creionului prin care iese cerneală poate atinge până la 300 de grade celsius.
  • Datorită tipăririi în 3D, s-au realizat: case, mașini, aparate foto, ţesut uman (ureche, piele şi altele).

În imaginile de mai jos sunt prezentate trei tipuri de imprimante 3D:

 

 

 

 

Tipărirea 3D se face în câţiva paşi simpli: cu ajutorul unor programe, modelezi pe calculator obiecte 3D (ex: un breloc); prin intermediul programului de tipărire 3D pregătești modelul pentru tipărire; îl salvezi pe un memory stick; introduci stickul în imprimantă şi dai drumul la tipărire;aştepţi până se termină tipărirea şi gata, obiectul care l-aţi creat a apărut în lumea reală.

Pentru că Moş Crăciun mi-a adus în dar o imprimantă 3D vă prezint câteva lucruri realizate de mine cu imprimanta 3D: catapulte, kendama, breloc, proiectul ,,Păsări migratoare” de la Biologie, sigla firmei ,,Finefashion”.

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentCupa „Transilvania”
Articolul următorPAGINA SPORTIVĂ

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here